Ściernice diamentowe i borazonowe

W ściernicach tych jako materiał ścierny wykorzystuje się ziarna diamentowe lub borazonowe. Diament oraz borazon charakteryzują się znacznie wyższą twardością w porównaniu do tradycyjnych materiałów ściernych jak elektrokorund czy węglik krzemu.

Przeznaczenie:

– ostrzenie narzędzi skrawających np.: noży tokarskich, frezów, wierteł, pił tarczowych

– szlifowanie twardych materiałów, na sucho i na mokro, na szlifierkach CNC oraz szlifierkach konwencjonalnych

– przecinanie różnych materiałów z dużą wydajnością

Korzyści:

– długa żywotność ściernicy

– wysoka wydajność

– krótszy czas obróbki

– wysoka trwałość kształtu

– szybkie usuwanie naddatku

– niższe temperatury szlifowania

borazonowe

Zastosowanie:

– kamień – grafit – węglik spiekany – szkło – ceramika – porcelana – żeliwo – tworzywo sztuczne

Do produkcji ściernic tej grupy stosowane jest spoiwo żywiczne, metalowe lub galwaniczne. Ściernice żywiczne należy stosować do obróbki końcowej ze względu na wysoką jakość warstwy powierzchniowej i wysoką klasę chropowatości powierzchni obrabianej. Stosowane są w procesach obróbczych, w których jest wymagana wysoka wydajność. Ściernice o spoiwie żywicznym nadają się doskonale do obróbki ostrzy narzędzi z węglików spiekanych oraz do szlifowania płaszczyzn wyrobów ceramicznych, ferrytowych i innych.

Ściernice o spoiwie metalowym są bardziej trwałe od ściernic o spoiwie żywicznym. Są natomiast mniej wydajne. Ściernice o spoiwie metalowym należy stosować do obróbki wstępnej, ponieważ wykazują mniejsze jednostkowe zużycie ziarna. Najlepiej do szlifowania wcięć, szczególnie o ostrych zarysach oraz tam, gdzie nie jest wymagana wysoka wydajność. Stosowane są do ostrzenia narzędzi skrawających z ostrzami z węglików spiekanych (noże tokarskie, frezy, rozwiertaki) oraz szlifowania płaszczyzn wyrobów ceramicznych, ferrytowych i innych.

 Ściernice o spoiwie galwanicznym charakteryzują się jednowarstwowym ułożeniem diamentów, większymi występami ziarna ze spoiwa oraz wysoką wydajnością, która maleje w miarę tępienia się ziarna diamentu. Stosuje się je do obróbki materiałów o różnych twardościach jak stal, węglik spiekany, ale też guma, laminat czy kamienie półszlachetne.

Typowe kształty i wymiary ściernic umieszczone zostały w poniższej tabeli:

 

Szczegółowe informacje o produktach znajdą Państwo w katalogu internetowym firmy DIALEKS, klikając: TUTAJ

Naszymi głównymi dostawcami tarcz diamentowych i borazonowych są: